New dance & performance
Kuva/Photo: Aino Nieminen

XS: TUA: Rea-Liina Brunou ja Tanssija-kirja

“Luovuin tanssista. Ehdin toimia tanssin tekijänä viitisentoista vuotta. Ammattia edelsi kuusi vuotta korkeakoulu- ja yliopisto-opintoja, ja sitä ennen 12 vuotta intensiivistä alan harrastamista. Yhteensä reilut 30 vuotta tanssia sen eri institutionaalisissa kehyksissä. Luvuista kasvoi tanssijan identiteetti, joka lopulta vääristyi ajatuksiinsa. Mutta enää en ole tanssija. Minusta tuli kirjastovirkailja. Sen työn ytimessä on tiedon paikantaminen ja järjestys. Sen avulla selvitykseni sai lopulta muodon. Tämän.”

Tanssitaiteen maisteri Rea-Liina Brunou julkaisi lokakuussa 2026 esikoiskirjansa, Tanssija. Teos on henkilökohtainen selvitys työnteon motiiveista taidealalla. 

“Oli luottamus tulevaan, vaikka työyhteisö oli tietysti jo alun alkaen hapero, sitä jopa kutsuttiin verkostoksi tai rihmastoksi. Oltiin kuin tatit tai vahverot, harvoin ketään näki, mutta muiden olemassaolon aina tunsi, silloin tällöin työnnyttiin rykelmissä ulos. Siksi tanssi oli tietysti myös minulle siinä, miten asetuin suhteessa muihin ja muuhun.”

XS-festivaalilla Brunoun kanssa kirjan teemoista keskustelee kirjan julkaisseen Teatterin Uusi Alkukirjasto -kustantamon toinen perustaja, teatteri- ja tanssikriitikko Maria Säkö. Yleisöllä on mahdollisuus osallistua keskusteluun ja kirja on ostettavissa festivaalilla!

Keskustelu Nykytaidetila Kutomon Studio 2:ssa (Kalastajankatu 1B) osana XS-festivaalin 2026 ohjelmaa
pe 4.12.2026 klo 17:30

Vapaa pääsy!

Keskustelemassa: Rea-Liina Brunou ja Maria Säkö
Taitto ja kirjan ulkoasu sekä valokuvat: Aino Nieminen
Kustantaja: Teatterin Uusi Alkukirjasto ry
Keskustelun kieli: suomi
Keskustelun tuotanto: Ehkä-tuotanto, TUA/Heidi Backström
Kesto: noin 1 h

Rea-Liina Brunou (s. 1982, Kolari) on helsinkiläinen kirjastovirkailija ja tanssitaiteen maisteri. Hän on työskennellyt tanssin ja esitystaiteen parissa esiintyjänä, koreografina ja esitystaiteilijana. Brunoun taiteellisessa työssä ovat toistuneet ajan, ympäristön muutoksen ja ulkopuolisuuden kokemuksen kaltaiset aiheet, jotka kulkevat nyt mukana myös hänen kirjoittamisessaan. Tanssija on hänen esikoisteoksensa.

Maria Säkö on Helsingissä asuva teatteri- ja tanssialan kriitikko, kustantaja, opettaja ja asiantuntija. tuakirjasto.fi

Festivaalilla noudatetaan Ehkä-tuotannon turvallisemman tilan ohjeistusta. Valitettavasti Nykytaidetila Kutomon tilat eivät ole esteettömät. Rakennuksessa on portaita, eikä siellä ole esteetöntä wc-tilaa.

 

XS: TUA: Rea-Liina Brunou and Tanssija book

Rea-Liina Brunou, who holds a Master’s degree in dance, published their debut book, Tanssija (Dancer), in October 2026. The book is a personal exploration of the motivations behind working in the art field.

A theater and dance critic and one of the co-founders of Teatterin Uusi Alkukirjasto (TUA), Maria Säkö, who is also the publisher of the book, will discuss the book’s themes with Brunou at the XS Festival. The audience will have the opportunity to participate in the discussion. The book will be on sale at the XS Festival. The discussion is held in Finnish.

Discussion at Contemporary Art Space Kutomo’s Studio 2 (Kalastajankatu 1B) as part of the XS Festival 2026 program
Fri 4.12.2026 at 17:30

Free entry!

In discussion: Rea-Liina Brunou and Maria Säkö
Layout, book design, and photographs: Aino Nieminen
Publisher: Teatterin Uusi Alkukirjasto ry
Language of the discussion: Finnish
Production of the discussion: Ehkä-production, TUA/Heidi Backström
Duration: approx. 1 h

Rea-Liina Brunou (b. 1982, Kolari) is a Helsinki-based librarian and holds a Master’s degree in dance. They has worked in dance and the performing arts as a performer, choreographer, and performance artist. Brunou’s artistic work has frequently explored themes such as the passage of time, environmental change, and the experience of being an outsider—themes that now also feature in her writing. Tanssija (Dancer) is her debut work.

Maria Säkö is a theater and dance critic, publisher, teacher, and expert based in Helsinki. tuakirjasto.fi

Ehkä-production follows safer space guidelines. Unfortunately, Contemporary Art Space Kutomo’s premises are not fully accessible; there are stairs and no accessible toilets.